Bursa Çocuk Koruma Platformu Toplandı

10.05.2024 - Cuma 17:46

Bursa sosyal hizmet uzmanları, psikologları, psikolojik danışmanları ve avukatları bir araya gelerek oluşturduğu platform, çocuk destekleyen çevre oluşturma ve çocukların risklerden korunması noktasında yer alıyor. Bu amaçla eğitimler, atölyeler düzenleyen, yerel yönetimlere çocuk dostu ve ebeveyn destekleyici yerel yönetim öneri sunmayı amaçlayan platform Nilüfer Beşevler Dernekler Yerleşkesinde ilk toplantısını yaparak çalışmalarına başladı.

 

Bursa Çocuk Koruma Platformu (BCKP) "Toplum olarak farkında olmalıyız ki bütün çocuklarımız için koruyan destekleyen bir çevre oluşturmak başlıca sorumlulugumuzdur. Onların yaşam, gelişim, katılım, korunma haklarını yaşayabilecekleri çocuk destekleyen çevreyi anlatmak farkındalık oluşturmak için biz uzmanlar bir araya geldik. Uzmanlık bilgilerimizi temel alarak sahadaki tecruübelerimizle anne babalara ulaşacağız. Bu konuda rehberlik yapacağız. Suça sürüklenen ve suç mağduru çocuklarımız için yapılacak çok şey var fakat daha bu durum yaşanmadan yapılacak önleyici çalışmaların çok kıymetli olduğuna inanıyoruz ve yola çıkıyoruz, bu konuda çalışan bütün uzmanları platformumuzda birlikte çalışmaya davet ediyoruz

Uzmanlar olarak çocuğun gelişiminin cevresi ile etkilesim icinde gerçeklestiğini biliyoruz. Çocuğun sağlıklı gelişimi geniş aileden başlayarak, mahalle, toplum gibi tüm alanlarda çocuk destekleyen ortamın oluşturulması ve doğru yöntemlerin kullanmasını gerektirir. Çocuklar sadece aile içinde degil, toplumda da korunmalı ve onların gelişimleri icin, aile içinde ve geniş toplumda şiddetten uzak, barışçıl bir çevre sağlanmalıdır. Bir başka deyişle, çocuğun gelişimi ve korunması icin destekleyen bir toplum, ailede baslar ve topluma dek uzanır. Ülkemizde maalesef her çocuğa böylesi bir koruyucu çevre sunulamıyor ve çocuklar cinsel,

fiziksel, duygusal, ekonomik olarak istismara uğruyor. Haberlerde ve çevremizde bunları duyuyoruz. Dayak yiyor,

okula gönderilmiyor, aç bırakılıyor. Yetişkinler olarak sadece kendi çocuğunuzun değil tüm çocukların güvenli ortamda bulunmaları için en yakınımızdan baslayarak çevremizi bilinclendirmemiz gerekiyor. Mahallede ,kahvehanelerde, berberlerde, derneklerde vb çocuk destekleyen ortamı oluşturmayı konuşmamız ve adımlar atmamız gerekiyor.

Çocuğun korunması; gelişimini desteklemek, onunla daha iyi bir iletişim kurmak, onun hayatındaki değişikliklerden

haberdar olmayı, risklerden uzak tutmayı,bedensel,zihinsel, sosyal ve duygusal gelişimini takip etmeyi gerektirir. Sadece kendi çocuğumuzu değil bütün çocukları evde anne baba mahallede amca,teyze,dayı,abi,abla olarak korumalı geliştirmeliyiz"dedi.

YORUM YAZ