Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Asgari Ücret Açıklaması

02.12.2023 - Cumartesi 10:59

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Birleşik Arap Emirlikleri ziyareti dönüşünde gazetecilerle gerçekleştirdiği söyleşide Asgari Ücret Komisyonu'nun 11 Aralık'ta toplanacağını belirterek, 6 aylık enflasyon ortalamasından hareketle asgari ücrete yüzde 35 oranında zam yapılacağı ve böylece asgari ücretin 15 bin 393 liraya çıkacağı yönündeki ekonomi çevrelerinin yorumlarına değindi. Ayrıca, Çalışma Bakanı Vedat Işıkhan'ın asgari ücretin sadece bir kez zamlanacağı yönündeki açıklamasına söyle cevap verdi.

ASGARİ ÜCRET ARTIŞI ZATEN YIL İÇİNDE BİR KEZDİR"

"Asgari ücretle ilgili Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan şu anda çalışmalarını yapıyor. Bu çalışmalarını olgunlaştırdıktan sonra nihai tabloyu önümüze koyacak. Çünkü burada işçi, işveren temsilcileri ile görüşmelerini bitirdikten sonra bize neticeyi getirecek. Biz de kendisini dinleyeceğiz. Ondan sonra en uygun asgari ücret neyse bunun kararını vereceğiz. Bütün mesele tarafları mağdur etmeden bir neticeye varabilmek.

Asgari ücret artışı zaten biliyorsunuz yıl içinde bir kezdir. Bir kez verilecek zamla bu iş biter. Bunun da sorumlusu birinci derecede Çalışma Bakanımız Vedat Işıkhan’dır. Biz vatandaşımızı bugüne kadar enflasyona ezdirmedik ve ezdirmeyiz.

Ekonomi yönetimimiz bir yandan da enflasyonu dizginleyici adımlar attı, bunlar da sürüyor. İşaretler olumlu, yakında enflasyonun kalıcı bir şekilde dizginleneceğini göreceğiz. Enflasyon sorununu da tarihe karıştıracağız."

YORUM YAZ